Кадиров: мюсюлманите по света са възмутени от убийството на Карлов

Чеченският лидер разкритикува статия, оправдаваща убиеца.

Чеченският лидер Рамзан Кадиров в четвъртък (22 декември) определи статия във вестник "Ню Йорк Дейли Нюз" (The New York Daily News) за убийството на руския посланик Андрей Карлов като "публична поддръжка на тероризма", предаде ТАСС.

 

Дорогие друзья! Граждане нашей страны восприняли убийство Андрея Карлова как личную боль и трагедию. У меня перед глазами до сих пор стоит картина – шайтан достаёт оружие, стреляет в спину, убивает Чрезвычайного и Полномочного посла, затем начинает выкрикивать «Аллаху Акбар». Эти слова, являющиеся основой Ислама, звучали из уст откровенного врага нашей религии. Мусульманин никогда не пойдет наперекор нормам Корана и Сунны Пророка‎ﷺ. Как же относился Пророк к послам (по-арабски – расул)? В известном Хадисе Пророк‎ﷺ сказал, что не задерживает послов, не нарушает договор. Этим Он дал установку, что посол пользуется полной неприкосновенностью, независимо от того, какую страну он представляет. Достоверно известно, что во времена Пророка‎ﷺ, Его асхабов и в последующие столетия уверовавшими не было совершено ни одного покушения на послов.  Человек, выстреливший в нашего посла - злейший враг ислама. Его не беспокоила судьба мусульман, он хотел сделать всё, что может, чтобы опорочить ислам. Он выполнял волю и приказ иблисского государства, которое взяло на себя ответственность за теракт. Сегодня не приходится сомневаться в том, что ИГ, как и Аль-Каида, является детищем спецслужб Запада. Американская газета New York Daily News опубликовала материал, в котором прямым текстом оправдывает и приветствует убийство Андрея Карлова, героизирует убийцу. И после этого ни автор пасквиля Герш Кунтцман, ни редактор газеты не чувствуют себя виноватыми. Это беспрецедентная наглость, отсутствие малейших признаков сострадания человеческому горю, публичная поддержка терроризма. Мусульмане России и всего мира с возмущением говорят о коварном убийстве Андрея Карлова, а те, кто прямо или косвенно поддержали убийцу, не только не имеют никакого отношения к исламу, а являются его злейшими врагами! #Кадыров #Россия #Чечня #Карлов

A photo posted by Ramzan Kadyrov (@kadyrov_95) on

"Американският вестник New York Daily News публикува материал, в който в пряк текст се оправдава и приветства убийството на Андрей Карлов, героизира се убиецът. И след това нито авторът на този пасквил Герш Кунцман, нито редакторът на вестника не се чувстват виновни. Това е безпрецедентна наглост, липса и на най-малките признаци на състрадание към човешката скръб, публична поддръжка на тероризма", написа Кадиров на стената си в Instagram.

Чеченският лидер отбеляза, че мюсюлманите в Русия и целия свят са възмутени от убийството на дипломата, а онзи, който подкрепя убиеца, не само няма никакво отношение към исляма, но и е неговият най-зъл враг.

По-рано говорителят на руското външно министерство Мария Захарова обяви, че на главния редактор на New York Daily News е изпратено писмо с настояване да се извини за статията.

Авторът на материала Герш Кунцман обаче няма намерение да се извини за написаното, каза Захарова, като се позова на негов нов материал, публикуван в електронната версия на изданието. В същото време той признава, че "е получил десетки писма от американски читатели, заемащи руската страна по този въпрос".

Андрей Карлов бе застрелян от въоръжен мъж на 19 декември, по време на откриването на фотоизложба в Галерията за съвременно изкуство в Анкара.

"Российская газета". Всички права запазени.

Този уебсайт използва "бисквитки". Кликнете тук , за да разберете повече.

Приемам "бисквитките"