Ледена магия: Руснаците спечелиха неочаквано голям брой олимпийски медали

Reuters
Независимо от суровите мерки срещу Русия, които включват забрана на много спортисти да участват в Олимпиадата, да не говорим, че присъстващите бяха принудени да се състезават без националното си знаме и химн, състезателите спечелиха общо 17 медала и се наредиха на 13-то място в цялостното класиране на страните. Нека да видим кои са олимпийските спортисти от Русия, които успяха в Южна Корея.

Злато: Хокей на лед. Мъже

Триумфът на руския отбор по хокей на лед беше изключителен, особено като се има предвид фактът, че най-добрите играчи не успяха да се включат, защото не им беше позволено да се откъснат от сезона си в НХЛ. С победата от 4:3 над Германия този златен медал беше първият олимпийски финал от 20 години за "червената машина" на Русия, която загуби златото от отбора на Чешката република по време на Зимните игри през 1998 г. в Нагано, Япония.

Злато: Фигурно пързаляне. Жени – Алина Загитова

15-годишната Алина Загитова направи дебюта си на Олимпиадата, завладявайки сърцата по цялото земно кълбо с блестящото си изпълнение в индивидуалното състезание при жените. Представянето ѝ в дългата програма ѝ донесе 239.57 точки, което я постави преди съотборничката ѝ и главен конкурент Евгения Медведева (238.26), както и канадката Кейтлин Озмънд (231.02). Алина спечели и сребро в отборното състезание.

Сребро: Фигурно пързаляне. Жени – Евгения Медведева

Удивителното представяне на Медведева ще бъде дълго помнено от зрителите и съдиите, но не беше достатъчно да победи по-младата си съотборничка, Загитова. По-рано в тези олимпийски игри Медведева постави световни рекорди в кратката програма при жените и спечели сребърен медал в отборното състезание.

Сребро: Фигурно пързаляне. Отборно състезание

Въпреки разочароващото представяне на Михаил Коляда, руските фигуристи спечелиха сребро като отбор. Евгения Медведева, Алина Загитова, Евгения Тарасова, Владимир Морозов, Наталия Забияко, Александър Енберт, Екатерина Боброва и Дмитрий Соловев бяха страхотни на леда. Евгения Медведева дори постави нов световен рекорд, като в кратката програма получи 81,06 точки.

Сребро: Скелетон – Никита Трегубов

Докато Никита Трегубов завърши на 6-о място по време на олимпийския си дебют в Сочи 2014, в тези зимни игри медалистът от световното първенство се класира на второ място.

Между другото това е третата поредна Зимна Олимпиада, на която руските мъже печелят медали в скелетона.

Александър Третяков взе бронз от игрите във Ванкувър през 2010 г. и злато в Сочи през 2014 година.

Сребро: Ски бягане. Мъже 4x10 км щафета

По време на ски бягането руските състезатели зарадваха феновете, като постигнаха невъзможното. Младите скиори (родени между 1989 г. и 1996 г.) Александър Болшунов, Алексей Червоткин, Андрей Ларков и Денис Спицов се класираха на второ място, само на 10 секунди зад Норвегия.

Сребро: Ски бягане. Мъже отборно бягане – Александър Болшунов и Денис Спицов

Тези двама скиори са героите на Игрите за Русия, спечелвайки общо седем медала. Но Норвегия ги изпревари в спринта при мъжете.

Сребро: Ски бягане. Мъже 50 км класическо – Александър Болшунов

Четвъртият олимпийски медал на Русия в последния ден на състезанието – бронз в тази надпревара спечели Андрей Ларков.

Бронз: Ски бягане. Спринт при мъжете – Александър Болшунов

След като по-рано получи сребърен медал в друга дисциплина, 21-годишният Александър Болшунов постигна още един успех, като взе бронза, губейки среброто само с 0,2 секунди от италианеца Федерико Пелегрино.

Бронз: Ски бягане. Мъже 15 км свободен стил – Денис Спицов

В същото време друг 21-годишен руски скиор - Денис Спицов, спечели втория си олимпийски медал в 15-километровия свободен стил, като отново изнерви Норвегия.

Бронз: Ски бягане. Жени 4x5 км щафета

След успеха на мъжете младите руски дами скиори – Юлия Белорукова, Анна Нечаевская, Наталия Непряева и Анастасия Седова – успяха да победят всички, с изключение на Норвегия и Швеция.

Бронз: Ски бягане. Жени спринт – Юлия Белорукова

Преди да получи бронза си в отборното събитие, 23-годишната руска красавица Юлия Белорукова спечели трето място в женския спринт, като отстъпи първо и второ място на скиорите от Норвегия и Швеция. "Тази нощ не спах сама сама; моят бронз беше с мен", написа Юлия след състезанието в Instagram.

Бронз: Шорттрек – Семьон Елистратов

Докато звездата от Сочи 2014 Виктор Ахн не беше допуснат да участва в тези Олимпийски игри, неговият съотборник Семьон Елистратов, който взе златото в Сочи на 5 хил. м щафета, сега стана трети, като загуби с няколко секунди от южнокорейския и холандския спортист.

Бронз: Бързо пързаляне с кънки – Наталия Воронина

Носителят на два златни медала от Сочи Олга Граф не бе поканена в Пьонгчанг, въпреки че бе потвърдено, че не е използвала допинг. Така че нямаше много надежди за рускините в скоростните кънки, но още една изненада ни донесе 23-годишната Наталия Варонина, която направи олимпийски дебют и зае трето място в надпреварата на 5 хил. метра.

Бронз: Свободен стил ски (акробатични) – Иля Буров

Три съседни страни – Украйна, Русия и Беларус – накараха феновете си да се взират в екрана с кръстосани пръсти, докато се борят във финала на свободен стил за медал. За съжаление Павел Кротов падна на последния си трик, позволявайки на китаеца Дзя Дзунян да продължи напред. Така че украинският спортист стана безспорно първи, а руснакът Иля Буров взе бронза.

Бронз: Свободен стил ски (ски крос) – Сергей Ридзик

25-годишният Ридзик едва наскоро започна да тренира ски свободен стил, а през 2015 г. вече стана два пъти световен шампион. Малко преди Олимпиадата той беше сериозно контузен, но успя да се възстанови за Игрите.

Бронз: Ски бягане. Мъже 50 км класическо – Андрей Ларков

Руските скиори спечелиха два медала в това състезание – Александър Болшунов взе среброто, а Андрей Ларков спечели бронза.

Загубен бронз: Кърлинг смесени двойки – Анастасия Бризгалова и Александър Крушелницки

За първи път в олимпийската програма беше включена смесена двойка в кърлинга, а руската брачна двойка Анастасия Бризгалова и Александър Крушелницки успяха да спечелят бронз. Анастасия завладя и западните медии, които се възхищаваха на красотата ѝ и я сравняваха с Анджелина Джоли.

Малко след като бронзовият медал вече беше на врата на Александър Крушелницки, официални лица казаха, че в допинг теста му е открит мелдониум. Медалите бяха връчени на Норвегия. Официалният говорител на руския олимпийски екип Константин Вяборнов заяви, че не може да повярва, че Александър е взел забраненото вещество умишлено.

Редица руски спортисти, включително Мария Шарапова, са имали проблеми с допинга в миналото заради мелдониум.

Внимание! Всяко пълно или частично копиране на материали на Russia Beyond без писмено разрешение и директен линк към оригиналната публикация на Russia Beyond, включително от други електронни ресурси, ще се смята за грубо нарушение на Закона за защита на интелектуалната собственост на Руската федерация. Russia Beyond и медийният холдинг RT си запазват правото да реагират на подобни нарушения в различни държави, включително по съдебен ред.

Този уебсайт използва "бисквитки". Кликнете тук , за да разберете повече.