В центъра на Москва започнаха ежедневни религиозни шествия срещу коронавируса

Обитателите на Високо-Петровския манастир в Москва решиха всяка вечер да организират шествие с молитва, за избавление от коронавируса.

Първото шествие се проведе вечерта на 18 март. Това съобщи в Instagram игуменът на манастира Петър Еремеев, цитиран от "Интерфакс".

View this post on Instagram

Учитывая посетившее город и москвичей испытание, братия нашего Высоко-Петровского монастыря будет каждый вечер обходить его стены с молебным пением. Окропляя территорию обители и окружающие ее стены святой водой, будем обращаться к Господу, Пресвятой Богородице и святителю Киевскому Петру, Московскому чудотворцу о помощи и заступлении всем нуждающимся. Первый крестный ход был совершён сегодня после вечернего богослужения. Прошли по окружающим монастырь тротуарам с древней чтимой Влахернской иконой Богоматери. Кроме 6-8 насельников монастыря в крестном ходе никто не принимает участия. Далее он будет совершаться по внутренней территории обители. Традиция совершения крестных ходов в дни тех или иных бедствий утвердилась в церковной традиции ещё в Византии. Духовенство и верующие обходили дома, улицы, монастыри и даже целые населённые пункты, призывая Господа и святых в помощь. Сегодня все мы нуждаемся в помощи свыше, поэтому братия нашего монастыря единодушно решила усугубить молитву. Господь никого не оставит!

A post shared by Игумен Петр Еремеев (@peter_eremeev) on

Монасите вървяха по тротоарите около манастира с Влахернската икона на Богородица, спазвайки безопасна дистанция.

Те ще се молят за помощ за всички, които се нуждаят.

"Традицията на религиозните шествия в дните на различни бедствия е установена в църковната традиция още във Византия. Духовенството и вярващите обикалят къщи, улици, манастири и дори цели селища, призовавайки Господ и светците за помощ. Днес всички имаме нужда от помощ отгоре, следователно братята от нашия манастир единодушно решиха да отслужат молитва", написа игуменът.

Той също обяви отмяната на екскурзиите до манастира и обеща в замяна да предостави виртуални обиколки в социалните мрежи с директно включване, по време на които служители на екскурзионно-поклонническата служба ще отговарят на въпроси от интернет потребителите.

Миропомазване с клечки за уши: вижте какви превантивни меркипредприема Руската православна църква!

Внимание! Всяко пълно или частично копиране на материали на Russia Beyond без писмено разрешение и директен линк към оригиналната публикация на Russia Beyond, включително от други електронни ресурси, ще се смята за грубо нарушение на Закона за защита на интелектуалната собственост на Руската федерация. Russia Beyond и медийният холдинг RT си запазват правото да реагират на подобни нарушения в различни държави, включително по съдебен ред.

Вижте още:

Този уебсайт използва "бисквитки". Кликнете тук , за да разберете повече.

Приемам "бисквитките"