Руски медалисти от Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 (СНИМКИ)

Анна Шчербакова по време на церемония по връчване на медалите, 18 февруари 2022 г. в Пекин

Jae C. Hong/AP
Руските спортисти не се състезаваха под националния флаг, но все пак показаха брилянтни резултати. Ето някои от по-важните.

Руските атлети, които се състезаваха като РОК (Руски олимпийски комитет), завършиха зимните олимпийски игри в Пекин (4-20 февруари 2022 г.) на 9-то място в класирането по златни медали. Те спечелиха 6 златни, 12 сребърни и 14 бронзови медала, като завършиха на второ място след Норвегия по общ брой медали (32 срещу 37). Най-много медали бяха спечелени в ски дисциплините и фигурното пързаляне.

Анна Шчербакова

Настоящата световна шампионка по фигурно пързаляне, 17-годишната Анна Шчербакова, спечели олимпийското злато в индивидуалното фигурно пързаляне при жените.

Преди кратката програма тя си счупи кънките си и се наложи спешно да използва нов чифт. Този проблем обаче не ѝ попречи да направи най-доброто представяне, като успешно направи два четворни скока. Перфектната ѝ техника и артистичност я превърнаха във фигуристка №1.

Александра Трусова

Въпреки че Трусова спечели сребро само в индивидуалното фигурно пързаляне при жените, представянето ѝ бе определено като едно от най-трудните. На Пекин 2022 17-годишното момиче стана първият атлет в света, който успешно изпълни пет четворни скока в една програма.

Въпреки това Трусова призна, че не е доволна от крайния резултат и след състезанието дори заяви, че "мрази фигурното пързаляне".

Камила Валиева

Камила Валиева от РОК реагира на резултата си след индивидуалната надпревара по фигурно пързаляне при жените

Но може би най-трудният момент от тези зимни олимпийски игри бе драмата около 15-годишната Камила Валиева. Отначало руските състезателки станаха златни медалисти в отборната надпревара по фигурно пързаляне, но на следващия ден церемонията по награждаването бе отложена заради предполагаема положителна допинг проба на Валиева. И въпреки че правилата за антидопингови нарушения важат само за спортисти на възраст над 16 години, МОК отказа да награди руските фигуристи до края на разследването. В индивидуалната надпревара Валиева се класира едва на 4-то място.

Александър Болшунов

Златният медалист Александър Болшунов със своя медал

Той е първият скиор в историята, спечелил пет медала на една зимна олимпиада. Това бе второ участие за 25-годишния Александър на Игрите: през 2018 г. той спечели бронзов и три сребърни медала, а в Пекин успя да спечели три златни и два сребърни медала, включително в щафетата и скиатлона.

Болшунов е един от най-награждаваните руски атлети, който два пъти печели Световна купа по ски бягане и Tour de Ski.

Наталия Непряева

Бронзовите медалистки Юлия Ступак (вляво) и Наталия Непряева по време на церемонията по връчване на медалите в отборния спринт при жените

На Пекин 2022 г. Непряева спечели сребро на 15-км скиатлон, злато в щафетата 4×5 км и бронз в женския отборен спринт, заедно с Юлия Ступак, Татяна Сорина и Вероника Степанова. Женският отбор печели ски щафетата на Олимпийските игри за първи път от 16 години.

Но Непряева напусна 8-километровото състезание в спринт-свободен стил. "Тя почувства, че няма шанс за медал, и реши да се погрижи за здравето си", коментира олимпийският шампион по биатлон Александър Тихонов.

Евгений Климов, Ирина Авакумова, Данил Сагдеев и Ирма Махина

Състезателите по ски скок донесоха на Русия сребърен медал в смесеното отборно състезание. Въпреки че то е ново на Олимпиадата (преди това атлетите участваха само в мъжки или женски отбори), руснаците винаги са участвали в ски скок, но без успех. До Пекин 2022 г., когато взеха и първия олимпийски медал в този спорт от 1968 г. насам!

Руслан Захаров, Даниил Алдошин и Сергей Трофимов

Руските спортисти спечелиха първия в историята си медал в мъжкото отборно преследване, като станаха сребърни олимпийски медалисти. Между другото, Захаров e и златен медалист  по шорттрек от Зимните олимпийски игри през 2014 година.

Вик Уайлд

Състезателят американско-руски произход Вик Уайлд не показа никакви изключителни резултати в сноуборда цели 8 години, след като взе златен медал в Сочи през 2014 година. Но на Пекин 2022 г. 35-годишният атлет изведнъж се озова на олимпийския подиум с бронзов медал в паралелния гигантски слалом при мъжете, като дори победи трикратния световен шампион Дмитрий Логинов. И това беше единственият руски медал в сноуборда! Отличен резултат!

Вижте как приключи за Русия олимпийската драма по фигурно пързаляне!

Внимание! Всяко пълно или частично копиране на материали на Russia Beyond без писмено разрешение и директен линк към оригиналната публикация на Russia Beyond, включително от други електронни ресурси, ще се смята за грубо нарушение на Закона за защита на интелектуалната собственост на Руската федерация. Russia Beyond и медийният холдинг RT си запазват правото да реагират на подобни нарушения в различни държави, включително по съдебен ред.

Този уебсайт използва "бисквитки". Кликнете тук , за да разберете повече.