Руски медалисти от Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 (СНИМКИ)

Живот
RUSSIA BEYOND
Руските спортисти не се състезаваха под националния флаг, но все пак показаха брилянтни резултати. Ето някои от по-важните.

Руските атлети, които се състезаваха като РОК (Руски олимпийски комитет), завършиха зимните олимпийски игри в Пекин (4-20 февруари 2022 г.) на 9-то място в класирането по златни медали. Те спечелиха 6 златни, 12 сребърни и 14 бронзови медала, като завършиха на второ място след Норвегия по общ брой медали (32 срещу 37). Най-много медали бяха спечелени в ски дисциплините и фигурното пързаляне.

Анна Шчербакова

Настоящата световна шампионка по фигурно пързаляне, 17-годишната Анна Шчербакова, спечели олимпийското злато в индивидуалното фигурно пързаляне при жените.

Преди кратката програма тя си счупи кънките си и се наложи спешно да използва нов чифт. Този проблем обаче не ѝ попречи да направи най-доброто представяне, като успешно направи два четворни скока. Перфектната ѝ техника и артистичност я превърнаха във фигуристка №1.

Александра Трусова

Въпреки че Трусова спечели сребро само в индивидуалното фигурно пързаляне при жените, представянето ѝ бе определено като едно от най-трудните. На Пекин 2022 17-годишното момиче стана първият атлет в света, който успешно изпълни пет четворни скока в една програма.

Въпреки това Трусова призна, че не е доволна от крайния резултат и след състезанието дори заяви, че "мрази фигурното пързаляне".

Камила Валиева

Но може би най-трудният момент от тези зимни олимпийски игри бе драмата около 15-годишната Камила Валиева. Отначало руските състезателки станаха златни медалисти в отборната надпревара по фигурно пързаляне, но на следващия ден церемонията по награждаването бе отложена заради предполагаема положителна допинг проба на Валиева. И въпреки че правилата за антидопингови нарушения важат само за спортисти на възраст над 16 години, МОК отказа да награди руските фигуристи до края на разследването. В индивидуалната надпревара Валиева се класира едва на 4-то място.

Александър Болшунов

Той е първият скиор в историята, спечелил пет медала на една зимна олимпиада. Това бе второ участие за 25-годишния Александър на Игрите: през 2018 г. той спечели бронзов и три сребърни медала, а в Пекин успя да спечели три златни и два сребърни медала, включително в щафетата и скиатлона.

Болшунов е един от най-награждаваните руски атлети, който два пъти печели Световна купа по ски бягане и Tour de Ski.

Наталия Непряева

На Пекин 2022 г. Непряева спечели сребро на 15-км скиатлон, злато в щафетата 4×5 км и бронз в женския отборен спринт, заедно с Юлия Ступак, Татяна Сорина и Вероника Степанова. Женският отбор печели ски щафетата на Олимпийските игри за първи път от 16 години.

Но Непряева напусна 8-километровото състезание в спринт-свободен стил. "Тя почувства, че няма шанс за медал, и реши да се погрижи за здравето си", коментира олимпийският шампион по биатлон Александър Тихонов.

Евгений Климов, Ирина Авакумова, Данил Сагдеев и Ирма Махина

Състезателите по ски скок донесоха на Русия сребърен медал в смесеното отборно състезание. Въпреки че то е ново на Олимпиадата (преди това атлетите участваха само в мъжки или женски отбори), руснаците винаги са участвали в ски скок, но без успех. До Пекин 2022 г., когато взеха и първия олимпийски медал в този спорт от 1968 г. насам!

Руслан Захаров, Даниил Алдошин и Сергей Трофимов

Руските спортисти спечелиха първия в историята си медал в мъжкото отборно преследване, като станаха сребърни олимпийски медалисти. Между другото, Захаров e и златен медалист  по шорттрек от Зимните олимпийски игри през 2014 година.

Вик Уайлд

Състезателят американско-руски произход Вик Уайлд не показа никакви изключителни резултати в сноуборда цели 8 години, след като взе златен медал в Сочи през 2014 година. Но на Пекин 2022 г. 35-годишният атлет изведнъж се озова на олимпийския подиум с бронзов медал в паралелния гигантски слалом при мъжете, като дори победи трикратния световен шампион Дмитрий Логинов. И това беше единственият руски медал в сноуборда! Отличен резултат!

Вижте как приключи за Русия олимпийската драма по фигурно пързаляне!